Piešťany sú mesto snov. To tvrdí Kontrafakt vo svojich textoch, to tvrdia samotní Piešťanci. Netuším, kde to vzniklo, no skúsil som sa objektívne pozrieť, či je to pravda, alebo ak nie, čo by pomohlo tomu, aby to pravda bola. Počas mojich Mini Tripov som na jednu noc zložil hlavu práve v tomto známom kúpeľnom meste. Vyskúšali sme, kde si dať najlepšiu kávu, kde skvelé raňajky alebo obed na Sĺňave, prešli sme sa Kúpeľným ostrovom a dvoma parkami, ktoré od seba delí Váh. Ako teda Piešťany dopadli?

Mesto s cca 28 tisíc obyvateľmi, ktoré je známe historicky svojimi kúpeľmi a medzi mladými tým, že je odtiaľto skupina Kontrafakt. Je tu 8 stredných škôl (vrátane Hotelovej akadémie, kde som chcel svojho času odísť z gymnázia), 6 základných a dve fakulty mimomestských vysokých škôl.

Osobne mám vďaka kamarátovi, ktorý tam prechodne žil, Piešťany celkom pochodené. Zažil som tam párty, festivaly, ale aj obyčajné prechádzky mestom. Bez väčších problémov sa dostanem na základné miesta a zorientujem sa. Aké miesta by som teda „vypichol“, aby ste sa im nevyhli bez ohľadu na to, či ste v Piešťanoch prvý alebo niekoľkýkrát?

https://www.instagram.com/p/BllOjTBgsgR/?taken-by=tonydubravec

Kúpeľný ostrov a centrum mesta

Prechádzka centrom Piešťaň, od Auparku až po Kúpeľný ostrov, je v meste povinnou jazdou. Pešia zóna tu má najmä v letnom období super atmosféru a privedie vás až ku Kolonádovému mostu s notoricky známou sochou Barlolamača. Cez most sa následne, počas kochania sa západom slnka nad Váhom, dostanete na miesto, ktoré sa v mysli vyjaví takmer každému, kto započuje slovo Piešťany.

piestany, mini tripy, mini slovensko, slovensko, cestovanie, cestovatelsky blog, bloger roka, tony dubravec, blog

Kúpele sú dôvodom, prečo aj do mesta 100 kilometrov od Bratislavy chodí stále pomerne veľa turistov. Majú viac ako 130 ročnú tradíciu, no za skutočný rozmach ďakujú Ľudovítovi Winterovi, ktorý bol vo vedení približne 50 rokov. Za jeho riaditeľovania bol vybudovaný aj najznámejší kúpeľný hotel Thermia Palace so 111 izbami. Ten je od roku 2006 prvým 5-hviezdičkovým kúpeľným ostrovom na Slovensku.

piestany, mini tripy, mini slovensko, slovensko, cestovanie, cestovatelsky blog, bloger roka, tony dubravec, blog

Ľudovít Winter je celkovo spoluzodpovedný za to, v akej podobe sú Piešťany momentálne. Svojho času budoval v meste kanalizáciu, námestia, chodníky a cesty, ulice a podobne. Aj preto mu bolo in memoriam udelené Čestné občianstvo.

Sĺňava

V bezprostrednom okolí Piešťan sú dve hlavné možnosti relaxu pri vode. Jednou je Horná Streda, o ktorej ale teraz písať nebudem. Budem písať o známejšej Sĺňave. Známejšia je nielen pre festival Lodenica, ktorý tu býva, ale aj vďaka celej infraštruktúre vodných športov, reštaurácií a bufetov, ktoré tu fungujú.

Takže či ste korčuliar, cyklista, bežec, chodec alebo len „rekreant“, Sĺňava je miesto, kde rozhodne nájdete uspokojenie 🙂

Káva a jedlo

Iba vďaka káve a jedlu je človek ako ja živý 😀 Všade, kde je možnosť si dať dobrú kávu (myslím fakt dobrú), to musím využiť a vyskúšať. Jedlo, to je samostatná kapitola môjho života 😀 11 rokov som mal objemovku, teraz som čo to schudol, ale stále milujem jesť 🙂 V Piešťanoch som preto nemohol vynechať miesta, ktoré tieto dve moje životné potreby dokážu uspokojiť.

Concept

Pražiareň a kaviareň v jednom, Concept Coffee Roasters som mal v hľadáčiku už dlho a preto som tam nabehol pri prvej príležitosti. Z Bratislavy som zvyknutý na kávovú kultúru na vysokej úrovni, čo je super. No ešte lepšie je, keď sa štandardy a láska ku káve rozširujú aj do iných, menších miest.

piestany, mini tripy, mini slovensko, slovensko, cestovanie, cestovatelsky blog, bloger roka, tony dubravec, blog, concept

Concept je pravdepodobne jediné miesto s výberovou kávou v Piešťanoch, čo sa odzrkadluje aj na jeho popularite. O kvalite flat white ani nebudem hovoriť, to bolo bez debaty výborné. K tomu raw koláčiky, na ktoré ma naučil kamarát Mário a musím povedať, že aj keď na sladké extra nie som, v takýchto prípadoch rád urobím výnimku.

piestany, mini tripy, mini slovensko, slovensko, cestovanie, cestovatelsky blog, bloger roka, tony dubravec, blog, concept

Čo sa mi ale na tejto kaviarni páči najviac, nie je iba vysoká úroveň kvality. Je to to, že tu pracujú mladí ľudia, baristi nadšení pre svoju prácu, pre kávu a jej prípravu. Ľudia mladší ako ja, pre ktorých práca v kaviarni nie je len letnou brigádou, ale skutočnou vášňou 🙂 A to si ja osobne v dnešnej dobe cením viac ako napríklad milý interiér (ktorý je v Concepte tiež).

piestany, mini tripy, mini slovensko, slovensko, cestovanie, cestovatelsky blog, bloger roka, tony dubravec, blog, concept

Piešťanský pivovar ŽiWell

Rozšírili sa naprieč slovenskom ako ten najpríjemnejší mor. Remeselné pivovary. Koncepty s reštaurácií s tradičným jedlo, ktoré na mieste priamo varia a ponúkajú vlastné pivá. Ja síce pivár nie som, ale baví ma tento štýl kuchyne. Aj preto sme vyhľadali Piešťanský pivovar ŽiWell, ktorý je v tesnej blízkosti Sĺňavy. Nebudem písať viac, nakoľko o pivovare plánujem samostatný článok zo série „Odviati hladom“. Poviem len, že som si dal veľmi dobrý guláš a prekvapivo chutné nealkoholické pivo.

piestany, mini tripy, mini slovensko, slovensko, cestovanie, cestovatelsky blog, bloger roka, tony dubravec, blog, piestansky pivovar, slnava

Villa Zuckmann

Posledným tipom je miesto v centre, kde sme absolvovali to, čo potrebuje každý, kto večer vypije 6 fliaš prosecca – poriadne raňajky. Mário, ako skúsený takmer Piešťanec, pri výbere neváhal a okamžite určil smer Villa Zuckmann. Priamo v centre na pešej zóne sme našli vykúpenie v podobe vajíčok, grilovaných toastov a čerstvej pomarančovej šťavy. Určite odporúčam minimálne na raňajky, no ak je tu aj ostatné jedlo a ubytovanie rovnako príjemné, tak kedykoľvek prídete, budete spokojní.

piestany, mini tripy, mini slovensko, slovensko, cestovanie, cestovatelsky blog, bloger roka, tony dubravec, blog, villa zuckman

piestany, mini tripy, mini slovensko, slovensko, cestovanie, cestovatelsky blog, bloger roka, tony dubravec, blog, villa zuckman

A čo nočný život?

Toto by som rád načrtol, ale relevantne sa k tomu vyjadriť neviem. Za 10 rokov, čo mesto ako-tak registrujem tu vzniklo aj zaniklo veľmi veľa klubov, diskoték a podobne. Cotton, Coolturák, Indian’s a podobne sú miesta, ktoré si domáci mladí aj starší určite pamätajú. Celkovo z podnikov je tu niekoľko stálic a popri nich vznikajú nové projekty.

Každopádne, my sme vybehli aj von, aj keď úplný nightlife sme neokúsili, nakoľko sme prešli len parkami a dvoma barmi. Tie však určite nezívali prázdnotou, takže ľudia sa neboja vyjsť von a zabaviť sa. Možno, ak toto číta niekto z Piešťan, pošle mi tipy na nejaké obľúbené kluby alebo bary, ktoré budem môcť potom doplniť do článku.

Výlety po okolí

Možno od Bratislavy sú Piešťany troška ďalej, sami o sebe majú podľa mňa fajn polohu. Okrem samotných atrakcií v meste nemáte problém vybehnúť na výlety aj niekam mimo. Ja by som vypichol na teraz aspoň dva tipy.

Mohyla Milana Rastislava Štefánika v Brezovej pod Bradlom je prvým z nich. Miesto obľúbené všetkými, ktorí idú okolo a chcú sa na okolitý kraj pozrieť troška z výšky. Ja som tu bol druhýkrát v živote, no minimálne by som sa vrátil kvôli tým cestičkám od Vrbového, cez Prašník, až do Brezovej, ktoré som si za volantom nového MINI Cabrio brutálne užil.

O druhom mieste som chcel najskôr písať samostatný článok, no keď som tam bol, uvedomil som si, že nie je o čom 😀 Nech sa na mňa nikto z Trenčína nenahnevá, ale pre mňa to mesto nemá nič okrem hradu a malého centra mesta. Napriek tomu, na výlet poslúži dostatočne. Okrem hradu by som vám určite odporučil kávu v Coffee Sheep priamo pod hradom a taliansky obed v La Piazzeta, kde som síce nebol teraz, ale ešte pred rokom. Je to však milá reštaurácia s talianskym majiteľom, pekným prostredím a super jedlom.

Mesto snov?

Tak sú alebo nie sú? Piešťany sú super, to poviem hneď. No na titul „mesto snov“ ešte nemajú. Veľa by mestu pomohla vysoká škola, viac mladých študentov, ktorí by priniesli viac života. Možno aj viac pracovných príležitostí. Inak všetko v poriadku a ja sa vždy budem na návštevu Piešťan veľmi tešiť.

Prosím, berte tento môj názor, ale aj celý článok, ako môj osobný pohľad, nie žiadnu všemocnú pravdu. Práve naopak, budem rád, ak sa mi ozvú Piešťanci a vysvetlia mi, v čom som sa mýlil a dajú mi nejaké zaujímavé tipy na čokoľvek, čo sa dá u nich doma zažiť.

Ak si však myslíte, že by informácie vyššie mohli byť pre niekoho užitočné, alebo sa s nimi stotožňujete, najlepšie urobíte, keď článok pozdieľate, alebo mi napíšete nejaký milý komentár 🙂

Po Slovensku ma vozí MINI

Cestovateľ, ktorý v živote nebol v Tatrách – to som ja. Našťastie, po tomto lete už nebudem 🙂 Rozhodol som sa júl a august využiť na štyri víkendové tripy po rôznych regiónoch Slovenska. Chcem spoznať viac aj menej známe miesta a písať vám o nich. Chcem ochutnávať zaujímavé jedlá, chcem si oddýchnuť, no aj nabrať inšpiráciu na ďalšie obdobie. Som veľmi rád, že tieto moje tripy podporila aj značka MINI Slovensko a mohli tak vzniknúť letné MINI Tripy. O každom zo štyroch tripov budem písať a dokumentovať ich v instastories. Odporúčam teda hodiť follow na môj Instagram.

mini tripy, piestany, slovensko, tony dubravec, bloger roka, cestovatelsky blog