Kedysi som veľmi bojoval s tým, že som chcel písať nové články, ale nedokázal som prísť na žiadnu tému. Občas mi to stáva aj teraz, ale takých situácií je našťastie čoraz menej. Postupne som totiž prišiel na metódy, ktoré mi pomohli dostať sa do stavu, kedy mám v zálohe vždy nejakú tému. Prečítajte si moje tipy, ako nestratiť inšpiráciu.

Určite sa aj viacerí z vás, ktorí čítate tento článok, venujú písaniu. Či už blogujete, ste novinári, copywriteri, alebo si len píšete denník. Niekedy sa proste stane, že by ste mali alebo chceli písať, no jednoducho neviete, ako začať, čomu sa venovať, čo povedať čitateľom. Dá sa tomu však predísť. Ako?

Robte si poznámky

Kedykoľvek mi napadne nejaká myšlienka, zaujímavá veta alebo sa dostanem do situácie hodnej rozprávania, zapíšem si to do poznámok v mobile. Osobne používam iOS aplikáciu Poznámky, ale veľmi obľúbený je aj Evernote. Ak mám viac času, napíšem si aj pár viet, ktoré by som k tomu chcel povedať. Vyhnem sa tak tomu, že sa po čase pozriem do poznámok a nebudem ani len tušiť, čo som nimi chcel povedať. Niektoré články som dokonca celé napísal v mobile, keď ma napríklad kopla múza v posteli.

Počúvajte ostatných

Táto rada sa dá chápať dvoma spôsobmi. Počúvajte, o čom sa rozprávajú ľudia, ktorých stretávate, premýšľajte, čo z toho je vám blízke a chceli by ste sa tomu vo svojich článkoch venovať. Všímajte si okolie a premýšľajte, čo by ste mu chceli prostredníctvom vášho obsahu odovzdať. Tak mi napríklad napadlo začať seriál Zamudruj si. Pretože verím, že ľudia potrebujú mať pozitívne vzory, dozvedieť sa o ich príbehoch a povedať si, že aj oni môžu robiť to, čo ich baví. Okrem toho sám sledujem kopu šikovných ľudí, ktorých chcem odporučiť aj čitateľom môjho blogu.

Nezabudnite aj počúvať ľudí, ktorí vás čítajú. Nemusíte doslova robiť ankety, stačí si všímať, aké témy ľudí bavia, na čo reagujú viac alebo menej. Nie každý článok je zárukou úspechu, ale ak budete načúvať ostatným, môžete sa ľahšie trafiť do ich obľúbenej témy.

Plánujte

Ak už aj viete, aká bude ďalšia téma, popremýšľajte, kedy ste naposledy niečo publikovali, pokojne počkajte, kým dáte niečo von. Podľa vašich možností a schopností si určite periodicitu uverejňovania článkov. Nechcete určite, aby sa vám stalo, že sa vypíšete v polovici mesiaca a potom ste dva týždne ticho. Ja napríklad viem, že mám popri práci času pomerne málo, preto som si povedal, že napíšem jeden článok týždenne. A keďže toto práve píšem v rýchliku do Trnavy, zrejme aj to je niekedy priveľa 🙂

TIP: Stiahnite si do mobilu nejaký To-Do List. Ja používam aplikáciu Wunderlist, kde si vždy nahádžem články, ktoré určite chcem písať, stanovím si k nim aj deadline, aby som vedel, kedy musí byť článok pripravený uzrieť svetlo sveta.

Žite život

Na záver úplne najdôležitejšie posolstvo. Žite život. Neprežívajte zo dňa na deň. Prijímajte výzvy, spoznávajte ľudí, objavujte nové miesta, všímajte si, čo vám život prináša. Pretože jedno z najväčších klišé má v sebe aj poriadny kus pravdy. Najlepšia inšpirácia pre akúkoľvek tvorbu je každodenný život 🙂 Aj napríklad také cesty vlakom 🙂

https://www.instagram.com/p/BNpCuPTA-As/?taken-by=tonydubravec

Berte tento článok ako štyri rady od človeka, ktorý tiež veľakrát bojoval s nedostatkom inšpirácie. Stáva sa mi doteraz, že neviem, o čom každý týždeň písať. Veď predsa život nie je vždy iba dobrodružstvo plné zaujímavých tém. Keď som si však tieto návyky osvojil, tvorí sa mi stále lepšie a lepšie 🙂

Nezabudnite sa prihlásiť do newslettra, v ktorom vám z času na čas pošlem súhrn mojich článkov a eventov, na ktorých robím. Samozrejme za zdieľanie na Facebooku sa tiež nenahnevám 🙂 Majte pekný zvyšok týždňa, v nedeľu nový diel Zamudruj si, opäť odo mňa 🙂