Vitajte ! Teší ma, že práve teraz čítate úvod do akéhosi cestopisu z môjho letné dobrodružstva v Spojených štátoch. Niečo, čo môže byť aj najsilnejším zážitkom v mojom živote (verím, že nebude), si podľa mňa zaslúži pravidelnú obrazovo textovú dokumentáciu. Preto sa pokúsim vám každú nedeľu priniesť súhrn uplynulého týždňa, v ktorom vám priblížim úplne obyčajný život mladého slovenského študenta v cudzom svete. Od hľadania práce, či ubytovania, až po cestovanie po celých Štátoch počas troch týždňov od konca augusta. Každý diel bude doplnený nejakými peknučkými fotkami (nech je čo lajkovať) od môjho spolupútnika a kamaráta Robka Holičku. Takže príjemné čítanie 🙂

Tri dni do odletu, emócie vrcholia, nadšenie striedajú stresy z balenia a strach z prvého dlhého letu v živote. Niekoľko mesačné prípravy, vybavovačky a plánovanie sa už čoskoro zmenia na niekoľkomesačný pobyt na pláži Atlantiku. Nultý diel môjho cestovateľského týždenníku sa bude týkať práve procesu, ktorý predchádza samotnému pobytu. Poďme teda pekne chronologicky.

Výber agentúry

Vybrať si agentúru je úplne prvý krok, ktorý vás čaká, keď sa rozhodnete opustiť na celé leto rodinu a kamarátov, a namiesto toho chcete zažiť niečo, čo vám ostatní doma budú zaručene závidieť. Takže zapnete Google, vyhľadávate „work and travel“ a skúmate fóra, blogy, stránky agentúr. Porovnávate ceny, podmienky, recenzie a všetko čo potrebujete vedieť. My sme sa po tomto všetkom rozhodli pre agentúru CKM, ktorá podľa mňa ponúka najlepší pomer cena/výkon. Odporúčam sa rozhodnúť čím skôr, aby ste stihli využiť uvádzacie ceny. My sme niekedy v polovici decembra zaplatili cca 320 eur (vrátane poistenia storna). Následne vás čaká ďalšie rozhodovanie. Program s asistenciou pri hľadaní práce alebo bez. Takže opäť rozhodenie sietí, či sa to oplatí, alebo nie. Po všetkých možných názoroch sme sa službu rozhodli nevyužiť. CKM si za ňu účtuje 250 dolárov, čo je suma, za ktorú sa zrejme oplatí investovať trochu energie do hľadania práce na mieste.

Po registrácii vám agentúra pridelí konzultanta, ktorý vám mailom pravidelne zasiela všetky dôležité informácie a upozorňuje vás na to, čo všetko musíte splniť a vybaviť. Registrácia do portálu WAT na stránke CKM, kde máte prehľadne farebne odlíšený celý progres vašich príprav pred odchodom.

Lokalita

Miesto, kde strávite svoje leto, je podľa mňa veľmi dôležitou voľbou. Našťastie, možnosti sú naozaj bohaté. Či chcete pracovať v horách, vo vnútrozemí, na pláži pri oceáne, v národnom parku, je to len na vás. My sme sa rozhodli pre Myrtle Beach v Južnej Karolíne. Mesto, ktoré je medzi slovenskými študentmi veľmi obľúbené a zároveň je hneď pri Atlantickom oceáne. Priemerná ročná teplota 25 stupňov Celzia, tak si predstavujem leto ja. Ale každý má svoje priority, takže verím, že sa rozhodnete správne 🙂

Letenka

Okolo bookovania leteniek v CKM stále kolujú rôzne názory. Jedna strana hovorí, že letenku si môžete nájsť iba na ich stránke, druhá strana tvrdí, že stačí si nájsť let aj napríklad cez Pelikán a do CKM pošlete iba údaje o lete, oni vám ho nájdu v ich systéme a booknú ju za vás. Druhá možnosť je správna. My sme si cez akciu na Pelikáne našli letenku z Budapešti cez Varšavu do New Yorku. Cena v CKM bola o 25 euro vyššia, ako sme našli my, čo je prijateľná provízia. Celkovo aj poistením storna nás letenka vyšla 486 eur. Suma, pri ktorej sme pri aktuálnom stúpajúcom kurze doláru neváhali a brali.

Dokumenty

Vzťahy s USA sa síce za posledné roky výrazne zjednodušili, ale stále vás čaká množstvo byrokracie. Keď sa dostanete až k vízovému pohovoru, čo bolo v našom prípade pred koncom apríla, musíte približne 8 dní predtým odovzdať do agentúry nasledovné dokumenty:

  • Pas – Ak nemáte platný pas, tak vás vyjde s vybavením do 30 dní 33 eur. Ja som si ho vybavoval v polovici februára, aby som mal dostatok času
  • Fotka 5x5cm- Biele pozadie, bez úsmevu. Ak poviete u fotografa, že je to na americké víza, budú vedieť, čo majú robiť. Na počkanie 2 fotky 4-5 eur.
  • Potvrdenie o návšteve školy v anglickom jazyku – Maximálne 30 dní staré v deň pohovoru
  • Výpis známok za zimný semester
  • Potvrdenie o práci po lete – Platí, ak ste končiaci ročník. Stačí vám stručný papier, kde niekto pečiatkou a podpisom prehlasuje, že po návrate má v pláne vás zamestnať. Toto je dôležité, aby vás nepovažovali za rizikového uchádzača, ktorý by sa z USA nemusel vrátiť.
  • Potvrdenie o práci v USA, alebo prehlásenie, že si prácu v USA nájdete – Toto vám vytlačí váš konzultant na pobočke, keď prídete odovzdať všetko ostatné.
  • Formulár DS-160 – Vypĺňa sa online na stránke americkej ambasády. Vyčlente si naňho minimálne pol hodinu a priebežne si ho ukladajte, pretože nechcete začínať viac krát od začiatku, keď sa niečo stane. Inštrukcie, ktoré vám pomôžu pri vypĺňaní dostanete mailom od konzultanta.

Pohovor

Pohovor, napriek tomu, že medzi uchádzačmi spôsobuje stres z toho, že práve oni budú výnimkou, ktorá nedostane víza, je príjemne stráveným ránom. Napíšem vám konkrétne o mojom pohovore, aby sme mali predstavu. Stretnutie o 7:00 pre budovou ambasády na Hviezdoslavovom námestí. Zoradenie podľa abecedy. 7:30, prví dvaja ľudia idú dovnútra, bezpečnostná prehliadka s nepríjemným sbskárom, odovzdáte všetky veci a pokračujete do budovy. Tam sa posadíte do čakárne a čakáte na výzvu slovenskej zamestnankyne, ktorá sa vás spýta základné veci, zoberie vám odtlačky prstov a rozdá vám brožúrky, ktoré obsahujú vaše práva vo vzťahu. Toto si rýchlo prečítajte. Následne prechádzate americkej zamestnankyni, ktorá sa opýta, ako sa máte, kam cestujete, s kým, čo by ste chceli robiť a ešte otázku z brožúrky o právach. Že všetko prebehlo úspešne zistíte, ak vám nevrátia pas. Ten si nechajú, aby vám doňho mohli dať víza a pošlú vám ho do pobočky, z ktorej vám mailom oznámia, že si môžete prísť poň. V tých dňoch už sa môžete plnohodnotne sústrediť na školské povinnosti a tešiť sa na odchod. Aby som nezabudol CKM platíte pred pohovorom poplatok za pohovor 160 eur plus poplatok za cestovné poistenie od poisťovne Union, s ktorou má CKM zmluvu, našom prípade 120 eur.

Myslím, že čo sa týka informácií, ktoré potrebujete vedieť pred odchodom, zhrnul som všetko. Celá príprava vás teda vyjde približne 1100 eur, to sú náklady, s ktorými počítajte už od začiatku. Navyše potrebujete ešte hotovosť pri prílete do USA. Ak máte prácu zabezpečenú, je to 480 eur, ak nie 960. Imigračný úradník vás môže vyzvať, aby ste mu preukázali, že takouto hotovosťou disponujete. Či sa to reálne zisťuje vám napíšem už v nedeľu 7. júna v prvom oficiálnom dieli tohto seriálu. Preto sledujte www.malysvet.sk facebook stránky Malý svet TonychefTakisto ak vás zaujíma vizuálna stránka mojej cesty, skontrolujte môj Instagram

Ja idem pokračovať v balení, vy nám držte palce, nech v poriadku doletíme a dopravíme sa do Myrtle Beach 🙂 Ak vás zaujíma čokoľvek, čo som nespomenul, píšte komentáre tu alebo na Facebooku, veľmi rád vám odpoviem.